Anasayfa / Güncel / Üslerde Çinli akıllı telefon satışını yasakladı!

Üslerde Çinli akıllı telefon satışını yasakladı!

ABD Ticaret Bakanlığı’nın ZTE’e, Qualcomm gibi Amerikalı şirketlerden ürün ihraç etmesini yasaklamasının üzerinden yalnızca 2 hafta geçti. Bu defa Pentagon, Çinli akıllı telefon üreticileri ZTE ve Huawei’yi hedef alarak, askeri üslerdeki mağazalardan ilgili markaların telefonlarının satışlarını yasakladı. Hükümet, yasağa gerekçe olarak da potansiyel güvenlik tehditlerini gösterdi.

Pentagon sözcüsü Dave Eastburn, Wall Street Journal’a verdiği röportajda, “Huewei ve ZTE markalı cihazlar, kişiler, önemli bilgiler ve görevler için kabul edilemeyecek bir risk oluşturabilir.” dedi ve ekledi: “Bu sebeple askeri üslerde ilgili markaların ürünlerinin satılması güvenli olmaz.”ABD hükümeti, Çin’in ABD askerlerini izlemesi, üsteki operasyonlar, asker konumları ve önemli toplantılar hakkında bilgi almasından endişe ediyor. Konuyla ilgili olarak Huawei cephesinin The Journal’a yapmış olduğu açıklamada, Huawei’nin Çin hükümetinden bağımsız çalışan bir şirket olduğu vurgulandı ve hiçbir hükümetin, başka bir ülkeye casusluk ve sabotaj yapmasını istemedikleri belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Türklerin çifte vatandaşlıkları iptal ediliyor

Anayasa değişiklikleri referandumunda, Türkiye Cumhuriyeti ile büyük sorunlar yaşayan Avusturya, çifte vatandaşlıkları iptal etmeye başladığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir