Anasayfa / Yaşam / Şalgam suyunun nasıl yapıldığını bilmeyenlere…

Şalgam suyunun nasıl yapıldığını bilmeyenlere…

Birçok hastalığın çaresi sayılan şalgam suyu aslında evde de hazırlanabiliyor. Uzmanlar da şalgamı çok fazla tavsiye ediyor.

Lahanagiller ailesinden olan şalgam bitkisi, ekşimsi tadı ve acı da olabilen bir kök sebzesidir. Besin değeri oldukça yüksek olan bu sebze hem köklerinde hem de yapraklarında sağlık taşır. Bilinen diğer isimleri turp lahanası, brassica lapa, brassicanapus turnip ve navettir.

Sağlık uzmanları tarafından bir doğa mucizesi olarak nitelendirilen şalgam ülkemizde de oldukça değer verilen bir sebzedir. Özellikle kış mevsiminde sıklıkla tüketilir ve et yemeklerinin yanında tercih edilir.

Şalgam bitkisi özel bir toprak türüne ihtiyaç duymadan hemen hemen her toprak tipinde yetiştirebilir. Şalgam bitkisi ve havuç toprak ihtiyacı yönünden oldukça benzerler. Ancak çok hafif ya da ağır formda olan topraklarda zorlanabilir. Şalgam bitkisinden en iyi verimi almak istiyorsanız organik maddelerce zengin, kumlu, killi geçirgen ve derin bir toprak hazırlamalısınız. Ayrıca toprağında hayvan gübresi kullanmakta oldukça faydalıdır.

 

 

İlginizi Çekebilir

Hamam böceği sütü ister misiniz?

Araştırmacılara göre hamam böceği ütü geleceğin en besleyici besinlerinden biri olmaya aday. Araştırmacılar hamam böceği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir