Anasayfa / Dünya / Otizm ve Epilepsi arasındaki bağlantı çözüldü

Otizm ve Epilepsi arasındaki bağlantı çözüldü

Bilim insanları daha önce yaptıkları araştırmalarda epilepsi ve otizm arasındaki gizli bağı keşfetmişlerdi. Konu üzerinde duran bilim insanları şimdi de, aradaki bağın neyden kaynaklandığını çözdüler.

Daha önce araştırmacılar mutasyona uğramış bir genin, otizmli çocuklarda nöbetlere neden olduğunu keşfetmişlerdi. Otizm spektrum bozukluğu, iletişim ve sosyal etkileşim güçlülüğü de dâhil olmak üzere bir dizi semptomla karakterize olan ve yaklaşık 68 çocuktan birini etkileyen oldukça yaygın bir nörogelişim bozukluğuydu.

Bu bağlamda otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar araştırma altına alınmış ve araştırma sonucu üç çocuktan birinde epilepsiye rastlanmıştı. Ancak bilim insanları mutasyonun neden nöbetlere sebep olduğunu daha önce anlayamamışlardı. Bu noktada yeni keşfedilen verilere göre, mutasyonun beyindeki kötü bir bahçıvan gibi davrandığı ortaya çıktı. Yani Mutasyon, nöronların küçük dallarını ve yapraklarını (dendrit arbors ve sinaps) küçültüyordu. Bu da beyin hücrelerinin hayati mesajları iletmesine ve beynin aktivitesini kontrol etmesine izin veriyordu. Bu büzülme ise mesaj dağıtımındaki bozulmaya yol açıyordu.

Bilim insanları sorunun ne olduğunu ve neyden kaynaklandığını bulduklarından, artık tedavi için ilaç üretmeye de başlayabilecekleri için bu büyük bir adım. Konu hakkında konuşan Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’ndeki psikiyatri ve davranış bilimleri profesörü Peter Penzes da, “Şimdi, nöbetlerin yanı sıra otizmdeki diğer sorunları tedavi etmek için ilaçları test etmeye başlayabiliriz” dedi.

 

İlginizi Çekebilir

Heathrow Havalimanı için onay çıktı

İngiltere’de Heathrow Havalimanı’na üçüncü pistin inşa edilmesi ve havalimanının genişlemesi konusunda yapılan başvuru için Avam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir