Anasayfa / Dünya / Küresel Çevre Kirlenmesi

Küresel Çevre Kirlenmesi

Günümüzün dünyasında çevre kirliliği, tüm gezegenimizi kaplayan boyutlara ulaşmış durumda …

Dünyanın birçok bölgesinde insanlar, çevre felakatine karşı korumasız nükleer tehdit ve radyasyondan habersiz bir yaşam sürmektedir. Bilim insanları ise bu olumsuzlukların devamı halinde dünyadaki tüm canlıların ciddi biçimde tehdit altında olduğunu vurguluyorlar.

Halbuki insanoğlunun gelişimi başlarda yaşam ve doğal çevre ile uyum içinde sürmüştür. Ancak dünyadaki toplumsal teknolojik gelişmelerin hızla artışı karşısında ekolojik sistemin bu hassas dengeli bir çevrenin korunamaması halinde tüm canlıların varlığının sürmesinin olanaksızlığını acaba ne zaman anlayacak?

Bu yıl yağmur dönemi dünyayı etkisi altına aldı. Barajları setleri ve köprüleri yıkan seller ölümcül sonuçlara bile yol açacak durumdaydı. Yağışların etkili olduğu başka bir ülke ise Çin. Sel, geçen yıl Eylül ortasında Meksika’nın Valdivia köyünü de yok etmişti.

İnsanların yazgıları ile ilgili dehşet dolu olası tehlikelere karşı evrensel yurttaş girişimlerinin etkinliği arttırılmalıdır kanaatindeyim.

Hepimizin paylaştığı bu dünyayı bu gezegeni gelecek kuşaklara kirli ve çirkin bırakmaya hakkımız var mı? Geleceğe bir borcumuz yok mu? Hatalarımızın bedelini henüz doğmamışlara ödetmemeliyiz.

Doğa ananın yasalarına yeterince duyarlılık göstermeli ve doğal afetlerini ciddiye almalıyız. Doğal zenginliklerle dolu olması gereken bir dünyadan fazla yoksun olmamalıyız.

İlginizi Çekebilir

Heathrow Havalimanı için onay çıktı

İngiltere’de Heathrow Havalimanı’na üçüncü pistin inşa edilmesi ve havalimanının genişlemesi konusunda yapılan başvuru için Avam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir