Anasayfa / Dünya / Kore modeli nedir, ne değildir?

Kore modeli nedir, ne değildir?

Çok duyduğumuz Kore Modeli diye bir cümle var, peki hiç merak edip bunun ne olduğunu ya da ne olmadığını araştırdınız mı? Biz sizin için araştırdık.

Tarihte, bilim ve teknoloji odaklı değişimin olası etkileri üzerine yenilik politikalarının gerekliliğini ilk defa gündeme getiren ekonomist J Schumpeter’dir. Ülkeler için sürdürülebilir inovasyon olgusunun stratejik önemine vurgu yapan Schumpeter’in çizgisini izleyen bütün ekonomi otoritereleri ülkelerin gelişen inovasyon yeteneğinin bir ülkenin ekonomik gelişimindeki temel stratejik gücü olacağının altını çizmişlerdir. İnovasyon odaklı kalkınma modelinde ifade edilen başarıya ulaşan ülkelerin en başında yer alması dolayısı ile Güney Kore’nin gelişme süreci ve sonuçları bu yazının konusu olarak seçilmiştir.

Değişen dünya düzeni ile birlikte ekonomideki neoklasik yaklaşımların inovasyona dayalı yeni gelişen ekonomik yapıları değerlendirme ve çözümleme konusunda yetersiz kaldığı endişesi ortaya çıkmıştır. Toplam faktör verimliliği temel alan ekonomik analizler üzerinde yapılan değerlendirmelerin, günümüzde gelişen reel ekonomik ilişkileri gerçekçi bir şekilde yansıtmadığının anlaşılmasıyla bu yetersizlik daha da ortaya çıkmıştır.

İlginizi Çekebilir

Heathrow Havalimanı için onay çıktı

İngiltere’de Heathrow Havalimanı’na üçüncü pistin inşa edilmesi ve havalimanının genişlemesi konusunda yapılan başvuru için Avam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir