Anasayfa / Yaşam / Hiperaktivite bozukluğu nasıl giderilir?

Hiperaktivite bozukluğu nasıl giderilir?

Dikkat eksikliği olarak açıklanan ve günümüzde genellikle çocuklarda fazlaca görülen hiperaktivite bozukluğu için çalışmalar yapan psikiyatrisler bu konuda önerilerde bulunuyorlar.

Dikkat eksikliği çocuklarda en sık rastlanan ruhsal bir bozukluk olarak yaşantımızın her yönünde önümüze çıkan bir gerçeklik. DEHB olan çocuklar hiperaktif olabilir ve dürtülerini kontrol etmekte zorlanır ya da hiç kontrol edemezler. Dikkat etmede sorun yaşarlar. Bu davranışları onların okul ve ev hayatlarını çok fazla etkiler.

Erkek çocuklarda bu bozukluk kız çocuklarından daha fazla görülür. Genellikle okula başladıkları ilk yıllarda çevrelerindeki kişiler ve arkadaşları ile sorunlar yaşamaya başladıkları zaman fark edilen bir ruhsal bozukluktur.

Yetişkinlerde görülen bu ruhsal bozukluk ise zaman yönetimi, organize olma, amaçlarını belirleme ve bir işe adapte olmada sorunlar yaşamalarında belirlenebilir. İlişkilerde de bağımlılık ve kendine güven ile ortaya çıkar.

 

DEHB Tedavisi

Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu önlenemez veya iyileştirilemez. Ancak erken teşhisin yanı sıra iyi bir tedavi ve eğitim planı DEHB ile semptomlarını daha iyi yöneten çocuğa veya erişkin kişiye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir

Hamam böceği sütü ister misiniz?

Araştırmacılara göre hamam böceği ütü geleceğin en besleyici besinlerinden biri olmaya aday. Araştırmacılar hamam böceği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir