Anasayfa / Güney Kıbrıs / Güneyde milyonlarca Türk toprağı var

Güneyde milyonlarca Türk toprağı var

Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk mallarına ilişkin verileri açıklayan Rum Yönetimi İçişleri Bakanlığı, toplamda 455 bin dönüm veya 609 milyon metre kare Türk toprağı bulunduğunu iddia etti.

Güney Kıbrıs’ta Türklere ait 4 bin 850 konut ve bin 650 yazlık ev bulunuyor. Bunların toplamı ise 5 bin 500 ediyor. Konutların dışında inşaat halinde 330 ev, bin 800 ticari bina, 52 bin 400 tarım arazisi, 230 cami ve mezarlık bulunuyor.

Simerini gazetesi, “Kıbrıs Türk Malları İadesi”nden elde ettiği verilere dayanarak, devletin bugüne kadar hak sahibi olmadığı halde yasa dışı olarak ele geçirildiği, yüzde 20’sinin hak sahibi kullanımında olmadığı ve yüzde 2’sinin ise kiracıya yeniden konut sağlanmasıyla ilgili olduğunu yazdı. p

Yazlık evlere ilişkin ise yüzde 35’inin sözleşmenin sona ermesi, yüzde 65’inin ise kiralama için temel şart olan hak sahibi tarafından eve tamir yapılmamasıyla alakalı olduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Hamam böceği sütü ister misiniz?

Araştırmacılara göre hamam böceği ütü geleceğin en besleyici besinlerinden biri olmaya aday. Araştırmacılar hamam böceği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir