Anasayfa / Teknoloji / Görsel okuryazarlık nedir?

Görsel okuryazarlık nedir?

Çerçeve kurmayı öğretmek, elbette yapabileceği bir iş değildir. Gözün eğitilmesi ancak deneme yanılmalar ve bilinçlenmeyle olabilecek uzun bir süreçtir.

Bu süreç ülkemizdeki sanat Temel Sanat Eğitimi yurt dışındaki okullarda Visual Literarcy (Görsel Okuryazarlık) adı altındaki derslerde başlatılır.

Bu derslerde öğrenciye uygulamalar yaptırılarak görsel bilinç kazandırılmaya çalışılır. Aynen okuma yazma öğrenir gibi bir çerçeveyi nasıl doldurmamız gerektiğini öğrenmemiz beklenir. İşin zor tarafı hazır kurallar olmamasıdır. Temel ilkeler tabii ki vardır, ama onlar da çoğu zaman son derece soyut ve esnektir.

Uzaktan mı çekelim? Hangi mercek daha iyi sonuç verir? Oyuncuları mı kaydırsak? Biraz kendi sağınıza gidin! Karar vermek çok zor. Hele de hangi kriterlerle düşüneceğinizi bilmiyorsanız.

Bu konuya başlarken önce görsel sanatların temel öğelerine değinilmeli. Çünkü aslında çerçeve yapmak bu temel öğelerin uyumlu şekilde bir araya getirilmesidir. Bu kuralları anlamaya çalışırken bir yandan da insan beyninin nasıl çalıştığı konusunda okumanız önerilir.

İlginizi Çekebilir

Erteleme alışkanlığından kurtulun

Hepimizin en büyük alışkanlıklarından biridir sürekli erteleme alışkanlığı. Peki bu erteleme olayından nasıl kurtulacağınızı biliyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir