Anasayfa / Genel / Engelli Yaşam

Engelli Yaşam

Fiziki sakatlıklar hemen dikkatimizi çeker. Mesela topallayan bir bacağı gözden kaçırmayız, ancak topallayan yürekleri de asla fark etmeyiz.

Herkese bir soru sormak istiyorum; bir kör, sağır ya da tekerlekli sandalyeye mahkum bir engelli gördüğümüzde içimizden geçen ilk duygu nedir?

Acırız… İçin için “vah vah” çeker “zavallı” gibisinden mırıldanırız. Halbuki bizden beklenen acıma değil anlama. Fakat heyhat; Kendini anlamayan başkasını nasıl anlasın. Biz kendimizi anlıyoruz, ne de birbirimizi. Bu yüzden hayat gitgide anlamsızlaşıyor. Çünkü sadece zorluklarını, olumsuzluklarını, kirli yanlarını yaşıyoruz. Oysa hayatta bir sürü güzellik de var. Mesela güller açıyor, çocuklar gülümsüyor, yıldızlar göz kırpıyor, yağmur yağıyor, güneş doğuyor.

Hayatın kışı ayrı, yazı ayrı güzel, denizin durgunu farklı, dalgası farklı güzel. Ancak bu güzellikleri fark edebilmek için görebilmek lazım. Şayet görmüyorsak bir anlamda görme engelli sayılmaz mıyız?

İlginizi Çekebilir

Erteleme alışkanlığından kurtulun

Hepimizin en büyük alışkanlıklarından biridir sürekli erteleme alışkanlığı. Peki bu erteleme olayından nasıl kurtulacağınızı biliyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir