Anasayfa / Yaşam / Canlılarda hafıza aktarımı denendi

Canlılarda hafıza aktarımı denendi

Bilim insanları canlılar üzerinde yaptıkları deneylerine bir yenisini daha ekleyerek bu kez de hafıza aktarımı yapmayı başardı.

Yapılan deneyde bir salyangozun hafızası bir başka salyangoza aktarıldı.İki defa elektrik verilen salyangozlar birkaç saniye boyunca savunma pozisyonunu aldıktan sonra yollarına devam ettiler. Fakat elektrik verme işlemi tekrarlandıkça savunmada kalma süreleri yavaş yavaş arttı. Araştırmacılar bu yöntemle elektriğe maruz kalan salyangozların savunma pozisyonlarında 50 saniye kalacakları şekilde eğittiklerini belirttiler.

Araştırmayı yazan David Glanzman , hafıza sinapslarda saklanması durumunda bu deneyin asla başarılı olmayacağını söylemekte. Araştırma hafızanın nasıl çalıştığına dair bir ipucu daha elde edilmesini sağladı.

Peki insanların hafıza aktarımı yapılabilir mi sorusu da zihinlerimizi kurcala mıyor mu?

Bunun cevabını şu an veremiyoruz. Fakat salyangozlarda 20 bin insanlarda ise 100 milyar nöron var. İnsan sinir sistemi çoğu canlıdan daha karmaşık.

İlginizi Çekebilir

Hamam böceği sütü ister misiniz?

Araştırmacılara göre hamam böceği ütü geleceğin en besleyici besinlerinden biri olmaya aday. Araştırmacılar hamam böceği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir