Anasayfa / Magazin / Canan Karatay’a kaynak verdiği isimden yalanlama!

Canan Karatay’a kaynak verdiği isimden yalanlama!

Araştırmacı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Canan Karatay’ın son kitabı ‘Gerçek Tıbbın On Şifresi’ kitabında gösterdiği kaynakların aslında söylediklerinin tam tersini yazdığını iddia etti.

İç Hastalıkları Profesörü Canan Efendigil Karatay, geçenlerde sözde “ezber bozan” iddialarına bir yenisini ekledi. “Bol bol tuz yemekten çekinmeyin, kaya tuzu yüksek miktarda alındığında tansiyonu yükseltmez, aksine düşürür” dedi. Sayın Profesörün daha önce de “çocuklara sınırsız miktarda şekersiz Türk kahvesi içilmesi”, “şeker hastalığının genetik bir profilinin olmadığı”, “her gün aç karnına iki bardak zeytinyağı içilmesi” ve “lipit düşürücü ilaçların palavra olduğu” gibi bilimsel gerçeği yansıtmayan ve halk sağlığında telafisi mümkün olmayan zararlara neden olabilecek başka ezber bozan önerileri de vardı.

Gerçek Tıbbın 10 Şifresi isimli kitabın 132. sayfasının 5. paragrafında Karatay tam olarak şunları söylüyor: “ABD Washington Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Belding H. Scribner, 1983 yılında yüksek doz tuz verdiği kişilerin damarlarında gevşeme yani genişleme olduğunu göstermiştir.”268 İzleyen paragrafta da “Damarların genişlemesi, biliyoruz ki tansiyonu yükseltmez aksine düşürür diyerek devam ediyor.

Amerikalı araştırmacı Scribner ise isminin kitapta geçtiğini duymuş ve, adından bile haberdar olmadığı Canan Karatay hakkında bir araştırma yapmış. Hatta hepsi bir yana kayatuzu ve tansiyon konusunda ne dediklerine bakarak bu konuda ne söylediklerine dikkat çekmiş. Araştırmalarının sonunda ise yayınevine uzun bir mektup yazarak şu ifadelere yer verdi;

“Sanırım Karatay’ın kitabının ilgili sayfasında “ABD Washington Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Belding H. Scribner diye tanımladığı kişinin kendi uzmanlık alanının ne kadar önemli bir figürü olduğundan ve neler yaptığından da haberi yok. ”

 

İlginizi Çekebilir

Adele’den 4. albüm geliyor

Adele hayranlarına güzel bir haber duyurarak 4. albümünün yolda olduğu müjdesini verdi. Ünlü İngiliz şarkıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir