Anasayfa / Teknoloji / Bilgisayar oyunlarının pozitif yanları

Bilgisayar oyunlarının pozitif yanları

Günümüzde konu “dijital oyunlar” olunca bir çok kişinin aklında anında önyargılar oluşuyor, ama dijital oyunların pozitif etkileri olduğunun da kanıtlanmış olduğunu unutmamak gerekiyor.

Antisosyallik, obezite, sedanterlik ve daha birçok olumsuz tanım, dünya üzerinde milyonlarca oyuncuyu bu harika deneyimleri sadece kendileri gibi meraklı kitlelere paylaşmaya ve nihayetinde kendi iç dünyalarına itiyor.

İşin kişisel boyutu da var. Yapılan bir çok araştırmada dijital oyunların insanlar hayatında kullanabilecekleri çok önemli zihinsel beceriler kazandırdığına dair çalışmalar yapılmaktadır. Bu yazımda çok kısa bahsedeceğimiz şey oyun oynamanın algıdaki yerini inceledikten sonra hızlıca bu becerilerin neler olduğu olacak.

Başta yabancı dil olmak üzere, problem çözme, ekip yönetimi, liderlik, pratiklik, teknolojik yeniliklere hızla adapte olmak, analitik düşünmek, bilgi saklama, hafıza, planlama, konsantrasyon, yaratıcılık, doğru ve isabetli karar verme, çoklu iş yapabilme, koordinasyon, odaklanma konusunda ilerlemeler oluşmaktadır.

Duygusal zeka ve empati gelişimi konusunda da sosyal oyunların zekasının doğuştan değil de kademeli olarak geliştiği teorisi günümüzde savunulan teoriler arasındadır.

İlginizi Çekebilir

Erteleme alışkanlığından kurtulun

Hepimizin en büyük alışkanlıklarından biridir sürekli erteleme alışkanlığı. Peki bu erteleme olayından nasıl kurtulacağınızı biliyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir